Styrelse

 Ordförande: Anna Kjellin                                                   Arbete: 023-70 20 63
Mobil: 070-387 17 47
anna.kjellin@svenskakyrkan.se                                                     
Vice ordförande: Ann-Christine Resare 
 Arbete: 0281-757 07
 Mobil: 070- 648 85 78
anki.resare@svenskakyrkan.se

Kassör: Maria Peth Eriksson 
Arbete: 0226-671 76
 Mobil: 070-512 01 57
maria@ef-ekonomi.com

Sekreterare: Erik Tinnis
 Arbete: 0248-736 75
 Mobil: 076-806 22 03
erik.tinnis@svenskakyrkan.se                                                        
 Ledamot, korist: Bo Wessman
Mobil: 070-597 65 27
bo.h.wessman@gmail.com

Ledamot, präst Karolina Brattgård Thoäng 
Arbete: 023-70 20 92
Mobil: 070-482 24 71
karolina.thoang@svenskakyrkan.se

Ungdomsledamot Daniel Larsson 
Mobil: 073-052 97 68
daniel.larsson@svenskakyrkan.se

Ersättare

Suppleant, sekreterare Mikael Boström Eric´ 
 Arbete: 0247-807 60
 Mobil: 070-261 06 20
mikael.bostrom.eric@svenskakyrkan.se

Vakant Suppleant, vice ordförande

Ssuppleant, kassör   Mattias Bäck, Ål församling                  Arbete: 0247-449 42
 Mobil: 076-940 69 42
backmattias2@hotmail.com
mattias.back@svenskakyrkan.se

suppleant, korist Rose-Marie Lundström Affleckt        
 Mobil: 070-289 06 30
rose-marie.affleckt@edu.borlange.se

Suppleant, präst Sara Kjellerhag 
Arbete: 0224-67 54 16
Mobil: 076-940 62 16
sara.kjellerhag@svenskakyrkan.se                                              
Suppleant, ungdomsledamot David Johansson 
 Arbete: 0226-775 17
 Mobil: 070 281 23 60
david.j.johansson@svenskakyrkan.se

 

Ung kyrkomusik


Ordförande Anna Kjellin kyrkomusiker Stora kopparbergs församling, Falun anna.kjellin@svenskakyrkan.se 023-702063

Ledamot Ann-Chistine Resare kyrkomusiker Gränge-Säfsnäs församling anki.resare@svenskakyrkan.se 0591-796 85

Ledamot Ulrika Ryssmats Ehlin kyrkomusiker Mora församling
ulrika.ryssmats-ehlin@svenskakyrkan.se 070-510 07 42

Ledamot Agnes Falk kyrkomusiker, Linde bergslags församling 0581-888 16

Förbundsdirigent 

Joakim Olsson Kruse Förbundsdirigent
Mobil: 070-270 65 71  Arbete: 021-81 46 18 
joakim.olssonkruse@svenskakyrkan.se

Förbundsdirigent Urika Jonsson kyrkomusiker Sala församling Mobil: 070-597 75 12  Arbete: 0224-578 15  ulrika.jonsson@svenskakyrkan.se


Förbundsdirigent Marie J:son Lindh Nordenmalm
kyrkomusiker Nora bergslags församling
marie.nordenmalm@svenskakyrkan.se 0587-13969  Arbete: 0587-848 07
 Mobil: 070-690 5133
marienordenmalm@yahoo.se
marie.nordenmalm@svenskakyrkan.se

 

 

 

 
Domkyrkoorganist i Västerås domkyrka och adj. ledamot
Johan Hammarström
Västerås stifts musikkonsulenter och adj. ledamöter
Kira Lankinen   kira.lankinen@svenskakyrkan.se
Hannes Tidare
hannes.tidare@svenskakyrkan.se 021-17 85 66

 

 

Valberedning: Helene Thunberg,Peter Resare, Agneta Sonnebo

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.